Élősködők

 

Kedves Gazdik!


Ne feledkezzünk meg az élősködőkről sem!

Fontos tudnivaló: kiskutyáitokat csak egyedi kezeléssel óvhatjátok meg az élősködőktől.
Kérek minden gazdit, hogy panziózás előtt féregtenítse kutyusát, lássa el bolha/kullancs elleni védelemmel.
Amennyiben van rá mód, ADVOCATE cseppet alkalmazz, mert az az összes atka és rüh ellen is véd.

A bolhásság:
A kutyák és macskák bolhásságát ugyanazon bolhafajok okozzák, így fontos, hogy az együtt tartott cicákat és kutyákat is egyszerre kezeld bolhaellenes szerrel. Ma már nagyon korszerű, egyszerűen használható készítmények vannak forgalomban, így az állatok hatékony kezelése nem okoz gondot. Ezeket a bolhaellenes szereket állatorvosod írhatja fel kedvenceidnek, így minden esetben kérd ki tanácsát az alkalmazható készítményekkel kapcsolatban! Különösen fontos, hogy cicádon ne alkalmazz kutya részére felírt gyógyszereket, ezek egy része ugyanis mérgező a cicákra nézve.

Az atkásodás:
A kutyák egyik legsúlyosabb bőrbántalma, mert gyógykezelése hosszantartó, komplikált és gyakran csak átmeneti sikerrel jár, esetenként eredménytelen marad. Ezen gyógyítási nehézségek figyelembe vételével a megelőzésre is nagy gondot kell fordítani! A bolhásság után a második leggyakoribb bőrtünetekkel jelentkező parazitás bántalom. A macskák demodicosisa ugyancsak lehet komoly bőr- és szőrelváltozások forrása, bár a kutyákéhoz képest sokkal ritkább, és gyakran spontán gyógyul.
A kutyák szőrtüszőatka-kórját a Demodex canis nevű ízeltlábú okozza, amely gazdaspecifikus és a kutyák állandó élősködője. Kb. 0,25 mm hosszú, színtelen, féregszerű atka, 4 pár csökevényes, tuskószerű lába van, a kutyák szőrtüszőiben, faggyúmirigyeiben élősködik. Fejlődésmenetük részleges átalakulás: a bőr felületén történő párosodást követően a hímek hamarosan elpusztulnak, a nőstények a szőrtüszőkbe vándorolnak és lerakják petéiket, amikből kb. 6 nap alatt kikelnek a lárvák. Ezután két nimfastádium következik, majd megjelenik a kifejlett szőrtüszőatka. Az egész folyamat 3-4 hetet vesz igénybe.
A fertőződés közvetlen érintkezés útján történik, gyakran egyből a születés után, amikor az anyáról a szőrtakaróval még csak alig rendelkező újszülöttek bőrére kerülnek az atkák, azokat szopás közben megkapják az anyjuktól anélkül, hogy a szukán betegségnek a legkisebb jele is látható lenne. A kölykök közül is csak némelyiken mutatkoznak a későbbiekben a jellegzetes tünetek. A szőrtüszőatkák az egészséges állatok nagy részének a bőrében is megtalálhatók. A kutya bőrének helyi immunitása ugyan elegendő ahhoz, hogy az atkák nagymérvű elszaporodását megakadályozza, de nem képes őket teljesen kipusztítani. Ezek a nagyon ellenálló, speciális életkörülményekhez alkalmazkodott kis paraziták ezért fennmaradnak a szőrtüszőkben. Lassan szaporodnak is, de invázió nem következik be. Tünetek mégis csak egyes kutyákban jelentkeznek. Az időnként kialakuló, súlyos, olykor halálos kimenetelű szövődményekkel járó bőrbetegség hátterében örökletes tényezők is találhatók. Néhány fajta (pl. a bordeaux-i dog) kifejezetten érzékeny ezen betegséggel szemben. A klinikai tünetekben mutatkozó esetek hátterében minden esetben a kutya meggyengült immunrendszere áll, ezért nem képes a szőrtüszőatkák elszaporodását korlátozni a szervezet. Ennek következtében a tünetek gyakrabban jelennek meg az immunrendszer működését gyengítő tényezők jelenléte esetén (pl. stressz, rossz tartás és etetés következtében, betegségek, daganatok esetében, stb.). A szőrtüszőatka-kór önmagában nem okoz vakarózást, viszont annál látványosabb szőrhullással jár.

Férgesedés:
Nem könnyű megmondani egy kutya esetében, hogy férges-e vagy sem, főként a férgesség kezdeti stádiumában, amikor még nincsenek kifejlett alakok és az ürülékben nem jelennek meg féregpeték. A későbbiekben kutyája gyakran hányhat, hasmenése lehet és a bundája kopottá, fénytelenné válik. Kutya esetében gyakori a "szánkázás", mivel galandférgesség esetén a petékkel teli féreg ízek (proglottis) irritálhatják a végbél környékét. Ilyen rizsszemre emlékeztető féreg ízeket a kutya ürülékében is találhatunk. Fehér színűek és aktív mozgásra is képesek.
Súlyos orsóférgesség esetén kitelt és hullámzó lehet a kutya hasa, legfőképp kölykökben.
Egy idő után a tünetek egyre inkább jellegzetessé válnak és a kutya egyre rosszabb állapotba kerül. A férgek száma növekszik és egyre nagyobb számban ürítik a petéket, ezzel pedig növelik a környezet féregterheltségét, a további fertőződés kockázatát.

Védekezés:
A védekezés egyszerű, józan paraszti ésszel megoldható. Higiénia és tisztaság! A reklámok csodás biztonságot nyújtónak beállított fertőtlenítőszerei a féregpetékre hatástalanok! Az utca, a járdák, a talaj pora és szennye nem csak féregpetéket, hanem egy sor egyéb kórokozót közvetíthet. Ennél fogva az utcai cipő is, vagy a földre, vagy pl. a buszon a padlóra letett bevásárlószatyor is, ha utána otthon a konyhapultra kerül (így kerül a csizma az asztalra...). Utcai cipővel ne járkáljunk ott, ahol később a kisgyerek négykézláb mászik és játszik. A gyerekek homokozóját használaton kívül le kell fedni, hogy abba állatok ne végezhessék a dolgukat. A homokot előnyös napoztatni, a felszínen lévő peték a nap közvetlen szárító hatására két nap alatt elpusztulnak.
Állatainkat tartsuk tisztán, féregteleníttessük állatorvossal negyedévente!

Szabó Évi
Házi Gazdi
Yorki - Hotel